W Polsce coraz częściej można usłyszeć o terapiach pomagających rzucić palenie. Sesje dotyczą metody Easyway, którą rozpowszechnił Allen Carr. Uważa on że używanie silnej woli w walce z nałogiem nie jest dobrym sposobem.
Chodzi o to, że osoba rzucająca palenie i nawet stosująca wspomagacze farmakologiczne, biorezonans czy akupunkturę musi mieć mocne postanowienie, że nie sięgnie po papierosa. W pewnym sensie robi wtedy coś wbrew sobie, bo oczywiście wie że palenie jest niezdrowe, ale tak naprawdę ma wielką ochotę na papierosa. Po pewnym czasie nie chodzi już nawet o uzależnienie od nikotyny, ale raczej o uzależnienie psychiczne, które wywołuje uczucie pustki i pewnego rodzaju rozdarcia. Jednocześnie chce się i nie chce papierosa. Właśnie dlatego Allen Carr uważa, że aby skutecznie rzucić palenie i naprawdę mieć spokój z nałogiem konieczny jest rodzaj psychoterapii. Podczas kilku sesji odbywających się w niewielkich grupach specjalnie wyszkoleni terapeuci starają się pomóc osobom chcącym rzucić palenie poprzez zastosowanie metody Easyway. Jeśli jednak ktoś nie jest przekonany do takiego rodzaju psychoterapii, albo chce najpierw samodzielnie zapoznać się z poglądami i pomysłami Allena Carra może kupić jego książkę. Oczywiście są już wydania przetłumaczone na jeżyk polski, a wśród nich „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” w wersji dla wszystkich oraz specjalnie dla kobiet. Poza tym dostępne są takie pozycje jak „Możesz rzucić palenie – zrób to teraz” czy „Koniec z popielniczkami”.
Nie da się ukryć, że wiele osób chętniej spędza czas przed komputerem niż czytając książki. Z myślą o nich stworzono specjalne programy komputerowe, które wspomagają rzucenie palenia. Ktoś może się zastanawiać czy nie jest to przypadkiem pomoc tylko dla osób rzucających palenie w młodym wieku, bo w końcu właśnie młodzi najlepiej radzą sobie z komputerem. Jednak te programy komputerowe są opracowane w przystępny sposób, tak żeby każdy mógł z nich skorzystać. Są też tanie oraz, co dla niektórych jest naprawdę ważne, anonimowe. Dodatkową motywacją mogą być różnego rodzaju obliczenia, które wykonują tego typu programy, na przykład o ile dłużej można żyć nie paląc czy ile pieniędzy można zaoszczędzić. Niektóre programy są interaktywne i dzięki temu można mieć kontakt na forach czy blogach z innymi osobami, które rzucają palenie.