Są osoby które rzucają palenie stopniowo ograniczając ilość papierosów. W ten sposób organizm ma się przyzwyczajać do coraz mniejszych dawek nikotyny. Niektórzy jednak uważają, że znacznie skuteczniejsze jest podjęcie mocnego postanowienia i wprowadzenie go w życie od razu.
Często właśnie z dnia na dzień rzuca się palenia w ciąży, o której kobieta dowiaduje się niespodziewanie. Inny powód to wyraźne zalecenie lekarza. Natomiast może być też oczywiście aktem własnej, silnej woli. Bez względu na motywy, jakie kierują osobą odstawiającą papierosy pierwsze dni bywają zwykle dosyć ciężkie. Chociaż oczywiście jeśli spodziewane korzyści są naprawdę ważne dla osoby podejmującej walkę z nałogiem będzie jej łatwiej. Objawy i skutki uboczne rzucania palenia dotyczą zarówno organizmu, jak i sfery emocjonalnej. Najgorszych jest kilka pierwszych dni, co jest związane z nagłym przerwaniem dostarczania kolejnych dawek nikotyny. Rozdrażnienie, niepokój, depresja mogą dokuczać dość mocno nawet przez kilka tygodni. Podobnie zresztą jak bóle głowy i gardła, kaszel, nadpobudliwość czy zaparcia. Żeby to wszystko przetrwać warto pomyśleć, że jeśli nie sięgnie się po papierosa, to już po dwóch dniach układ krwionośny i oddechowy zaczną się oczyszczać z toksyn i nikotyny, a ich funkcjonowanie będzie powracać do normy.
Wiele osób ułatwia sobie rzucanie palenia sięgając po gumy czy plastry z nikotyną. Oczywiście ma to taką przewagę nad stopniowym odstawianiem papierosów, że do organizmu nie są już wprowadzana substancje smoliste. Jednak proces oczyszczania z nikotyny trwa wtedy dłużej. Z drugiej jednak strony łatwiej opanować skutki uboczne rzucania palenia. Najważniejsze jest to, żeby skutecznie pozbyć się nałogu. Po miesiącu niepalenia powinno być już łatwiej, a kłopotliwe objawy powinny ustępować. Jeśli ktoś wytrzyma bez papierosów pół roku będzie już naprawdę coraz lepiej. Tym bardziej, że wyraźnie zauważalna będzie poprawa związana z głębokością oddechu, wyglądem skóry oraz odpornością na infekcje. Z każdym kolejnym rokiem będzie malało ryzyko zawału serca czy zachorowania na raka. W końcu organizm powróci do formy sprzed palenia. Trudno powiedzieć ile właściwie trwa rzucanie palenia, bo nie jest to tylko postanowienie i zaprzestanie kupowania papierosów. Tak naprawdę chodzi o to, kiedy przestaje komuś brakować tego nałogu i to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. U każdej osoby jest to sprawa indywidualna.